Jarní pohár Jeseníků – šťastná třináctka

Tak jako každý rok, i letos se v Šumperku na přelomu dubna a května uskutečnil tradiční, v pořadí již 13. Jarní pohár Jeseníků. Dle pověr je 13 nešťastné číslo. Naše 13 ovšem nakonec zase tak nešťastná nebyla. Po loňském ročníku, kdy se podařilo uletět větší množství 300, 500 a dokonce i 600 byl zájem soutěžících enormní, jako že fakt hodně veliký, a předčil nejen naše očekávání, ale i kapacitu letiště.

Závodů se nakonec zúčastnilo 68 závodníků, většina z České republiky. Zavítali k nám ovšem i 2 závodníci ze Švýcarska, kteří k nám jezdí každoročně, jeden závodník se Slovinska, který si přijel osahat terén před nadcházejícím mistrovství Evropy v Moravské Třebové a jeden závodník ze Slovenska, jež je ovšem členem AK Břeclav. I tak se ovšem naše závody dají považovat takřka za “mezinárodní“.

Co se počasí týče, taková jízda jako minulý rok to bohužel nebyla. To se ovšem dalo čekat. Loňské počasí se podle meteorologa Jacka opakuje tak jednou za 10 let. I tak se ovšem podařilo z 10 dnů “uvařit“ naprosté maximum v podobě 7 dnů letových, při kterých se podařilo uletět 6 disciplín z nichž 5 bylo platných, a jednou to byl dokonce racing na 300+. Jak někdo na závěrečném večírku poznamenal, letos to byly zatím bezkonkurenčně nejlepší závody v celém Československu. Počasí ovšem bylo během 10 dnů nesmírně komplikované a bylo takřka nemožné odhadnout jeho pravděpodobný vývoj pro následující den. Docela často nás počasí překvapilo, nutno dodat že spíše příjemně. Dny, kdy nikdo nepředpokládal, že by se dalo letět, nakonec často byly nejlepší.

Jako každý rok se závody nesly v pohodové atmosféře, za kterou k nám do Šumperka jezdí někteří závodníci již celých 13 let, stále dokola. Za celých 9 dnů nedošlo k žádné vážné situaci a díky důkladné přípravě a skvělé organizaci nenastaly takřka žádné zádrhely. 

V Klubové třídě nakonec se ziskem 3121 bodů vyhrál domácí Radek Hýbl, v kombi třídě se ziskem 3348 bodů Jiří Steiger z Olomouce.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem závodníkům za účast, věříme, že se jim u nás v Šumperku líbilo a že jim závodění v bojovnějších podmínkách přineslo nové zkušenosti a doufáme, že se na některém z příštích ročníků opět setkáme!

Ondřej Kövér, AK Šumperk

Abychom mohli naši stránku přizpůsobit představám našich návštěvníků, používáme soubory cookie.